Szalunki radzymin

Szalunki – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

Słowo szalunek to innymi słowy deskowanie. Nieprzypadkowo proces budowlany stanowiący temat charakterystyki w aktualnym przewodniku opisywany jest stosownie takim synonimem. Jednoczy się to bowiem z faktem, iż szalunek konstruowany jest w większości wypadków z użyciem różnorodnych modułów konstrukcyjnych fabrykowanych z drewna. Do robienia deskowania wykorzystywane są rozmaite gatunki. Jeśli jednakże zależy nam na szalunku tak naprawdę rzetelnym, mocnym i co nadzwyczaj znaczące – odpornym na szereg przeróżnych uszkodzeń mechanicznych lub szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych, warto zrezygnować w wariantu drewnianego na rzecz szalunku metalowego. 
W domenie budownictwa niezmiernie często występuje również zwykłe określenie deskówka czy też szalówka. W praktyce są to specyficzne formy ustanawiane po to, aby nadawać zarysy mieszance betonowej. Nie jest to struktura konstruowana na stałe, ale typowa forma krótkotrwałego użytku. Robi się ją z zastosowaniem wyżej wspomnianego drewna czy też w bardziej profesjonalnych wypadkach – metalu, ale nie są to jedyne względne typy towarów. Szalowanie niekiedy wykonuje się z wykorzystaniem płyt – na przykład realizowanych z wiórów drewnianych albo klasycznej, wodoodpornej sklejki. Deskówki są niezbędne przy wykonywaniu bogatych struktur z betonu czy też żelbetonu. Często służą one także słusznemu zrealizowaniu prefabrykatów przeróżnego rodzaju. 
Biorąc pod uwagę zarówno wygląd, jak i proces wyrabiania i co za tym idzie – odpowiednie wykorzystanie szalunków, wyznacza się ich kilka tradycyjnych odmian. Do najpopularniejszych odmian deskowania zaliczyć powinno się w szczególności wariant indywidualny. Jest to deskówka wytwarzana na jeden raz. Często jednakże fragmenty wchodzące w skład takiej odmiany zostają zastosowane wielokrotnie. Cała struktura tymczasem jest jednorazowa. Indywidualny szalunek zezwala na wznoszenie względnie niewielkich konstrukcji oraz takich, które odznaczają się niestandardowymi kształtami. Następnym fascynującym modelem są szalunki inwentaryzowane- wytwarzane z wdrożeniem części wielokrotnego zużytkowania. 
Patrząc natomiast na aspekt wykorzystywania deskówek, rozróżnia się szalunki przestawne, przesuwne a także ślizgowe. W sferze deskowania dachów bądź ścian mających prostą budowę szkieletową, wydziela się dwa specyficzne warianty szalunków- pełne oraz niepełne.


Możliwość komentowania jest wyłączona.