Szalunki lubań

Szalunki – wszystko, co należy o nich wiedzieć

Termin szalunek to innymi słowy deskowanie. Nieprzypadkowo proces budowlany stanowiący przedmiot charakterystyki w niniejszym przewodniku charakteryzowany jest prawidłowo takim jednoznacznikiem. Wiąże się to bowiem z faktem, że szalunek budowany jest w większości wypadków z wdrożeniem różnych detalów konstrukcyjnych robionych z drewna. Do tworzania deskowania wykorzystywane są przeróżne gatunki. Jeśli jednak zależy nam na szalunku faktycznie rzetelnym, hartownym i co niezmiernie istotne – odpornym na szereg różnorodnych uszkodzeń mechanicznych albo szkodliwe funkcjonowanie czynników zewnętrznych, należy zrezygnować w wariantu drewnianego na rzecz szalunku metalowego. 
W domenie budownictwa nadzwyczaj często pojawia się też kolokwialne określenie deskówka lub szalówka. W praktyce są to specyficzne formy kreowane po to, żeby przypisać zarysy mieszance betonowej. Nie jest to struktura konstruowana na stałe, ale typowa forma przelotnego użytku. Robi się ją z zastosowaniem wyżej wspomnianego drewna czy też w bardziej profesjonalnych wypadkach – metalu, ale nie są to jedyne możebne warianty budulców. Szalowanie nieraz przeprowadza się z wykorzystaniem płyt – przykładowo realizowanych z wiórów drewnianych lub klasycznej, wodoodpornej sklejki. Deskówki są niezbędne przy urzeczywistnianiu bogatych konstrukcji z betonu albo żelbetonu. Nierzadko służą one także prawidłowemu zrealizowaniu prefabrykatów wielorakiego rodzaju. 
Biorąc pod uwagę zarówno wizerunek, jak i przebieg wyrabiania i co za tym idzie – odpowiednie wykorzystanie szalunków, wyznacza się ich kilka standardowych odmian. Do najczęściej spotykanych odmian deskowania zaliczyć powinno się między innymi wariant indywidualny. Jest to deskówka wytwarzana na jeden raz. Nierzadko jednakże moduły wchodzące w skład takiej formy zostają zastosowane wielokrotnie. Cała struktura z kolei jest jednokrotna. Indywidualny szalunek pozwala na wznoszenie względnie niewielkich konstrukcji a także takich, które odznaczają się niestandardowymi kształtami. Następnym fascynującym rodzajem są szalunki inwentaryzowane- wykonywane z użyciem części wielokrotnego wykorzystywania. 
Patrząc tymczasem na atrybut wykorzystywania deskówek, wyróżnia się szalunki przestawne, przesuwne oraz ślizgowe. W sferze deskowania dachów czy ścian mających zwyczajną budowę szkieletową, wydziela się dwa charakterystyczne typy szalunków- pełne oraz niepełne.


Możliwość komentowania jest wyłączona.

domek w ogrodzie